Trenutno v Sloveniji delujejo tri samostojne babice, ki imajo vsa dovoljenja za samostojno opravljanje babiške dejavnosti in dovoljenje za opravljanje babiške dejavnosti na domu, ki jih je izdalo Ministrstvo za zdravje.
Renata Kocbek Mikložič
Ženska, ki se odloči, da bo rodila doma, si lahko izbere eno izmed treh samostojnih slovenskih babic. Nosečnost običajno začnejo spremljati približno v 12. tednu, nosečnica pa je s strani izbrane babice obravnavana celostno in skrbno.
Nina Radin – doprinaša k izpolnjujočim porodnim izkušnjam in nežnejšim prehodom na ta svet
Je samostojna babica in je iz babištva diplomirala na Univerzi v Ljubljani.
Nosečnicam nudi celovito babiško oskrbo v nosečnosti, med porodom in v poporodnem obdobju. Je babica ženskam in njihovim družinam pri porodu na domu, v porodnišnicah pa je njihova spremljevalka (doula).
Na njeno odločitev postati babica sta imeli velik vpliv njeni dve porodni izkušnji. Pri rojevanju prvega otroka je doživela medikaliziran porod, rojstvo drugega otroka je bilo pospremljeno z babiško oskrbo.
Spreminjanje ustaljenega načina, na katerega se rojevajo otrok, mama in oče, je poseben privilegij, a hkrati velika odgovornost – prinaša veliko radosti, ni pa ravno enostavno. »Babiško delo je zame poklic in udejanjanje poslanstva, s katerim sem prišla na ta svet.«
Nina je dosegljiva:
Špela Žabar – poroda ne moremo načrtovati, lahko pa se nanj pripravimo
Špela Žabar je diplomirala iz babištva na Zdravstveni fakulteti, Univerze v Ljubljani. Že v času študija je pričela s pridobivanjem znanja in izkušenj v različnih porodnišnicah in strokovnih izobraževanjih tako v Sloveniji, kot tudi v tujini.
Danes deluje kot samostojna babica v Sloveniji in ji babištvo pomeni način življenja. Nosečnice spremlja že med nosečnostjo, porodom ter tudi v poporodnem obdobju. Vodi različna predavanja na temo nosečnosti, poroda in poporodnega obdobja. Stremi k individualnemu in kontinuiranemu delu z žensko in njeno družino.
Špelin kontakt:
Jasna Gumze – modrost starodavnih babiških znanj v današnjem svetu
Je diplomirana babica od leta 2005. Pri svojem delu uporablja avtentična babiška znanja. Pravi, da se spominja, da se ji je pri 16 letih utrnila želja postati babica. Všeč ji je delo z ženskami in veliko ji pomeni, da jim lahko pomaga pri uresničitvi njihove porodne izkušnje. Ima 3 otroke, zadnja dva je rodila doma. Zadnja leta se zanima za tradicionalno babištvo, rada bere stare porodniške knjige. Prevedla je dve otroški knjigi o babiškem delu, ki sta izšli pri Babiški založbi, z namenom otrokom približati in jih seznaniti z babiškim modelom oskrbe nosečnic, porodnic in otročnic.«
Z Jasno lahko stopite v stik:
Vsaka izmed treh predstavljenih babic je srčna ženska, ki z željo pospremiti nosečnico skozi nosečnost, porod ter zgodnje poporodno obdobje, utira pot nazaj k žensko osrediščenemu porodu v oskrbi babic.
Sem mama dvema otrokoma, ki me bogatita v ljubezni, potrpežljivosti in smehu. Sem učiteljica masaže za dojenčke in z veliko predanostjo učim starše dojenčkov starodavno umetnost povezovanja in dotika – našega prvega jezika. Veselim se vsakega novega rojstva in svežega deteca. Rada pomagam mamam, ki jih pestijo težave pri dojenju. Z masažo dojenčka in njenimi koristmi želim spoznati starše, da to krasno darilo predajo svojemu otroku in z njim gradijo ljubeč, varen in zaupanja vreden odnos.